Jde to i bez rosničky

Předvídání počasí je spojeno se spoustou lidových pověr, popularitu rosničku sice nepředčily, ale to neznamená, že by nebyly zajímavým ukazatelem toho, co si máme na druhý den připravit za oblečení, zvlášť když rosničky jsou poněkud nedostatkové zboží, že…

Základem předvídání počasí bylo už odedávna pozorování, a to především oblohy a zvířectva. To, jak obloha vypadala již den předtím, nejčastěji za soumraku, spolehlivě věstilo počasí na další den. Traduje se, že pokud byly na obloze jemné šmouhy, znamenalo, že nás čeká krásný slunečný den.

Roztomilí bělostní beránci naopak překvapivě věstili déšť, podobně jako třeba červánky. Vymetená obloha toho moc neprozrazovala, obvykle jen to, že se počasí nijak rapidně měnit nebude.

Ze zvířat, vedle již proslavené rosničky, počasí spolehlivě uměli lidé předvídat podle chování opeřenců. Jeden z předskokanů počasí se dostal až do lidových písní – kukačka. Mimo jiné se tradovalo, že když kuká kukačka, bude brzy pršet.

Bezpečně počasí ukazuje i zpěvné ptactvo držící se poblíž obydlí, pokud lítá nízko nad zemí, znamená to rovněž, že bude brzy pršet. Tato pověra má ale svůj biologický základ, i mouchy totiž lítají velmi nízko, takže hmyzožravé ptactvo létá vlastně za potravou.

A pokud už jsme u těch vlaštovek, jakmile vidíme jejich seřazené šiky na telegrafních drátech, víme i bez kalendáře, že podzim je už za dveřmi.

ZP

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>