Jak vyčistit stříbro?

Stříbrné náramky, náušnice, prstýnky a jiné šperky, stejně tak jako příbory a jiné předměty časem vlivem přítomnosti sulfidu stříbrného černají. Neznamená to, že jsou tak nenávratně zničeny. Pokud vaše stříbro zčerná, snadno jej zvládnete za pomocí osvědčených babských rad vyčistit a navrátit jim jejich původní lesk. Jak na to?

Stříbro lze vyčistit za pomocí kuchyňských ingrediencí jako ocet, citrón a kypřící prášek, ale pomoct může i zubní pasta!

Ocet 

Do litru horké vody nalijte lžíci octa a do vody ponořte zčernalý předmět. Nechte ocet působit 15 – 30 minut, vyjměte, očistěte a je hotovo.

Citrón

Do litru horké vody vymačkejte šťávu z jednoho citrónu. Do vody ponořte předmět a nechte působit 15 – 30 minut, vyjměte, očistěte a je hotovo.

Kypřící prášek a alobal

Na dno nádoby dejte alobal a nalijte asi litr horké vody přisypte  kypřící prášek a důkladně rozmíchejte. Do vody ponořte zčernalý předmět a nechte asi 30 minut působit. Vytáhněte, osušte a je hotovo.

Zubní pasta

Zuby si čistí každý a v každé domácnosti se tak najde kousek zubní pasty. Pokud máte doma tu bez mikrogranulí, klidně ji můžete použít. K čištění můžete použít vysloužilý kartáček nebo i prst. Pastou vyčistěte celý předmět a poté jej umyjte a vysušte.

Vata

Pokud těmto babským radám příliš nedůvěřujete, můžete zvolit speciální vatu určenou k čištění stříbra. Vata je napuštěna speciálním prostředkem a po vyčištění je potřeba ji vyměnit. K dostání je v drogeriích.

Profesionální čištění

Další, ale již nákladnější možností je čištění ultrazvukem či laserem. Čištění stříbra ultrazvukem můžete poptat u klenotníka, anebo si čističku můžete pořídit domů. Její cena se však pohybuje v řádech tisíců a otázkou zůstává, zda se její pořízení vyplatí.

Sandra Š.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>