Jak na bolesti kloubů?

Trpíte bolestmi kloubů? Bolesti kloubů patří v dnešní době mezi nejčastější problémy, které trápí mnoho lidí a to bez ohledu na věk. Nejčastěji lidé trpí bolestmi kolenou, kyčlí nebo článků prstů na rukou.

Druhy onemocnění kloubů

Onemocnění kloubů se nejčastěji objevuje s přibývajícími lety, výjimkou však nejsou ani mladí pacienty trpící na bolest kloubů. Mezi nejběžnější druhy onemocnění patří artróza, artritida a osteoporóza.

Artróza

Jedná se o nezánětlivé degenerativní onemocnění, které souvisí především s věkem a zvýšenou fyzickou zátěží. Artróza nejčastěji postihuje velké klouby – kyčle a kolena. Hladká chrupavka, která umožňuje bezproblémový pohyb, se při tomto onemocnění postupně ztenčuje a zdrsňuje. Na těchto místech pak vznikají kostěné výrůstky a postižená místa pak bolí.

Nejčastěji se léčí artróza kyčelního kloubu, kolenního kloubu  nebo rukou. Obvykle se při tomto onemocnění objeví zarudnutí, tuhnutí a bolest, dále také citlivost na dotek či tzv. „vrzání“ při pohybu.

Léčba artrózy

Pokud vám byla diagnostikována artróza, lékař vám doporučí léčebné postupy i potřebné léky. Ke zmírnění bolestí se používají analgetika. V případě, že jsou potíže hodně vážně, přistupuje se k operativnímu řešení, kdy se kyčelní nebo kolenní kloub nahradí umělým.

Babské rady artróza

Existuje mnoho babských rad proti vzniku tohoto onemocnění. Mezi nejběžnější rady patří konzumace gumových bonbónů, které doplňují tkáň v kloubech, či nejrůznějších kližek a šlach v mase, které pomáhají jako prevence. Když prevence nepomohla a kolena vás bolí, pak poměrně starou babskou radou jsou obklady ze zelí. Proti velké bolesti kloubů je velice účinný také led, který navíc snižuje riziko vzniku zánětu.

Artritida

Artritida, neboli autoimunitní zánět, je onemocnění celého organismu, které postihuje tělo symetricky na obou stranách. V případě, že jsou postiženy kloubu na rukou, dochází postupně k jejich deformaci.

Příznaky u tohoto druhu onemocnění mohou být zpočátku velmi obecné a neurčité. Později se projevuje zánětem s otokem kloubu, ztuhnutí tkáně a bolestivostí. Pokud se tento zánět neléčí, dochází k poškození chrupavek i kostí a klouby se na základě toho deformují, ztuhnou, ztratí pohyblivost, což může vést až k trvalé invaliditě.

Možnosti léčby artritidy

Trpíte-li výše zmíněnými potížemi, pak jednoznačně navštivte lékaře. Čím dříve začnete s léčbou, tím bude účinnější.  Nejčastěji se pro léčbu používají nesteroidní antirevmatika, které potlačují bolest a z části i zánět. Dále pacient bere i další léky proti zánětu a zpomalení postupu nemoci či kortikosteroidy.

U některých pacientů je další možností operační zákrok, při kterém dochází k odstranění zanícené tkáně či revmatoidních uzlů, nebo k náhradě poškozeného kloubu za umělý. V posledních letech se prosazuje tzv. Biologická léčba, která využívá preparáty bílkovinné povahy k odstranění zánětu.

Osteoporóza

Riziko vzniku tohoto onemocnění se zvyšuje s přibývajícím věkem a úbytkem kostní hmoty. Tato nemoc se týká častěji žen po padesátce. Při osteoporóze dochází k řídnutí kostí a tím k častějším zlomeninám. V případě podezření podstoupíte tzv. Denzitometrické vyšetření, díky kterému lze zjistit hustotu kostní hmoty a stupeň onemocnění.

Pokud je to nutné, bude vám doporučen vápník ve formě tablet či hormonální substituční terapie, která snižuje riziko zlomenin. Ať už máte jakýkoliv problémy s klouby, doporučujeme zajít si k vašemu lékaři a tento problém řešit co nejdříve. Čím dříve zahájíte léčbu, tím účinnější bude.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Jak na bolesti kloubů?

  1. Pokud řešíte bolesti kloubů, tak se poraďte na diskuzi, kde vám poradí odborníci. Možná tam najdete i babskou radu:-)…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>