Ach jo, zase skvrna

Do obývacího pokoje zveme návštěvy, pořádáme zde večírky, hrají si tady děti. Při tom všem může sedací souprava utrpět újmu v podobě nejrůznějších skvrn, nejčastěji od jídla či alkoholu…

Jak a čím čistit sedačky?

Lokální znečištění se dá odstranit bez větší práce a pomoci specialistů. Jen pokud se skvrna z povrchu opravdu těžko odstraňuje, například při potřísnění barvou, a hrozí, že byste mohli poškodit materiál sedací soupravy, poraďte se s odborníkem. Na běžné skvrny od jídla a alkoholu byste však měli stačit sami. Přinášíme vám několik osvědčených tipů, jak se skvrn zbavit:

Víno – při polití soupravy červeným vínem je důležitý co možná nejrychlejší zásah. Na skvrnu naneste silnou vrstvu soli a počkejte, až se do ní víno nasákne. Polité místo pak důkladně vydrhněte houbičkou na nádobí namočenou v minerálce. S bílým vínem si poradí horký saponát nebo teplý líh.

Likéry – skvrnu od likéru odstraníte pomocí směsi lihu a čpavku v poměru 1:1. Povrch nakonec vyčistěte ještě teplou vodou. Fleky od vaječného koňaku nejlépe zlikviduje citron.

Mastné skvrny – čerstvé fleky zasypte hladkou nebo polohrubou moukou; ta by měla tuk nasát. Další možností je přiložit na skvrnu ubrousek a přežehlit jej. Starší skvrny od mastnoty důkladně vydrhněte saponátem.

Výhodou bývají snímatelné potahy

Některé sedací soupravy mají potah, který lze jednou za čas sejmout a vyprat. Pokud ta vaše takový potah nemá a chcete čistit celý povrch sedací soupravy, můžete využít extraktoru – přístroje podobného vysavači určeného k čištění koberců, čalounění a sedacích souprav.

Čistění je prováděno mokrou cestou – nástřikem čisticího roztoku a jeho odsátím po vyčištění. Můžete ho použít na lokální i celkovou údržbu. Za extraktor zaplatíte okolo jedenácti tisíc korun.

Druhou variantou je přenechat práci odborníkům. Firem, které se čištěním zabývají, je celá řada. Cena čištění závisí na velikosti sedací soupravy a stupni znečištění a pohybuje se přibližně od sta do tisíce korun. Některé firmy provádějí rovněž ruční čištění kožených souprav a jejich impregnaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>