8 rad jak vybrat novou matraci

Sháníte do postele novou matraci a nevíte podle čeho vybírat? Přečtěte si 8 rad jak na to. Vybrat tu správnou matraci není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačí si odpovědět na několik otázek a výběr matrací zúžit na minimum.

1.         rada

Naslouchejte svému tělu. Každému vyhovuje jiná tvrdost matrace. Matrace se prodávají s různými stupni tuhosti:

1 – měkká matrace – pro dorost a lidi nižší váhy
2 – střední tvrdost matrace – pro lidi nižší váhy a pro ty, kteří preferují měkčí lože
3 – tvrdší matrace – pro větší zátěž nebo pro ty, kteří preferují tvrdší spaní
4 – tvrdá matrace - pro extrémní zátěž matrace nebo pro toho, kdo spí rád na zemi

2.         rada

Dbejte na hygieničnost. Vezměte v potaz to, jak moc se v noci potíte. Pokud hodně, zaměřte se na prodyšné matrace, které odvádí vlhkost

3.         rada

Zvažte, zda je kvalitní i Vaše postel. Vhodný podklad pro matraci totiž musí být dobře odvětraný. Ideální je postel s lamelovým roštem.

4.         rada

Vyberte si matraci podle Vaší polohy během spánku.

na boku
Pro spaní na boku jsou vhodné matrace s větším odpružením. Vhodné jsou středně tvrdé až měkké matrace, které se umí přizpůsobit tělu.

na břiše
Pro spaní na břiše je vhodnější matrace pevnější a tužší, aby dokázala udržet tělo a páteř ve správné poloze.

na zádech
Pro spaní na zádech je třeba se vyhnout příliš tvrdým či měkkým matracím. Ty nejsou schopny zajistit tělu dostatečnou oporu. Vhodnou volbou jsou středně tvrdé matrace.

5.         rada

Jste-li alergici, dbejte na alergickou nezávadnost všech materiálů. Vhodná pro vás může být matrace z bio pěny s bioaktivní úpravou na bázi přírodních rostlinných esencí.

6.         rada

Pokud máte nějaké zdravotní potíže, zejména s pohybovým aparátem, pořiďte si zdravotní matrace. Tyto matrace jsou jak svou konstrukcí, tak i díky použitým materiálům vhodné pro zdravé spaní. Fungují jako prevence proti stresu a únavě, onemocněním páteře a kloubů nebo krevního oběhu.

7.         rada

Vybírejte podle velikosti postele. Velikost matrace by měla být delší minimálně o 10 cm než vaše výška. Vhodnější ale je, když je matrace delší o 20 cm. Standardní šířka je pak 90 cm. Jádro matrace by mělo být vysoké alespoň 14 cm. V případě, že na věší postel matrace klasických rozměrů nepasuje, nechte si zhotovit matrace na míru.

8.         rada

Vybírejte podle ceny. Slušná matrace pro trvalé spaní nemůže stát méně než 1 500 Kč a už vůbec nemůže být nazývána jako matrace zdravotní. Levnější matrace ale může dostačovat pro příležitostné spaní, například pro hosty. Naopak výběr matrace nad 8000 Kč ve standardním rozměru je již nadměrný luxus.

foto: freedigitalphotos.net

3 komentáře u “8 rad jak vybrat novou matraci

  1. Dobrý den,
    chtěla bych Vám moc poděkovat za Váš článek. Snažíme se s přítelem vybrat nějakou vhodnou matraci a tak jsem ráda za každou radu či typ.

    Jinak doporučuji, vše v klidu rozvážit a nic neuspěchat!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>